Microsoft Becomes Master of Its Own Linux Kernel
by birseyisticem - May 10, 2019 at 09:09 AM
#1
Microsoft bu hafta kendi tam Linux çekirdeğinin Linux için Windows Alt Sisteminin (WSL) en yeni sürümü olan WSL2'ye güç sağlayacağını açıkladı.

Bu, Microsoft'un Linux çekirdeğini Windows'ta bir bileşen olarak içereceği ilk kez işaretler. Microsoft ayrıca PowerShell ve WSL'ye işlevsellik katacak bir Windows komut satırı terminali de sundu.

Hem kurum içi özel inşa edilmiş WSL2 için Linux çekirdeği hem de Windows komut satırı terminali temel olarak geliştiriciler için tasarlanmıştır.

Yönetim danışmanlığı firması AT Kearney'de dijital dönüşüm uygulamasının sorumlusu Joshua Swartz, “Bu, AWS ile mücadelede her şeyden daha güçlü bir hareket” dedi.

Microsoft'un geleceği masaüstü pazarı değil - elbette şirket orada topraklarını korumaya devam edecek olsa da, LinuxInsider'a söyledi. Geleceği, kesinlikle gelecekteki masaüstü bileşenlerini içerebilen bulut pazarıdır.


WSL2 Ne Yapar?
WSL2, Linux için Windows Alt Sisteminin en yeni mimarisidir. Dosya sistemi performansında ve tam sistem çağrısı uyumunda çarpıcı artışlar sağlar.

Geliştirilmiş işlevsellik, WSL topluluğunun en çok talep edilenleri arasındadır. Kullanıcılar, Windows Geliştirici Platformu program yöneticisi Craig Loewen'e göre, WSL2'de Docker ve FUSE gibi daha fazla Linux uygulaması çalıştırabilir.

WSL2, git klonlama, npm yükleme, apt güncelleme ve apt yükseltme gibi dosya yoğun işlemleri gerçekleştirir. Gerçek hız artışı, hangi uygulamanın çalıştığına ve dosya sistemiyle nasıl etkileşime geçtiğine bağlı olduğunu söyledi.

İlk testler, sıkıştırılmış tarball paketini açarken WSL1 ile karşılaştırıldığında 20 kat daha hızlı çalışan WSL2'yi üretti. Git klonu, npm kurulum ve çeşitli projelerde inşaat yaparken iki ila beş kat daha hızlı bir performans artışı olduğunu gösterdi.

Geliştirici Güvenini Kazanma Potansiyeli
Gunner Technology CEO'su Cody Swann, Microsoft’un, Microsoft’un WSL2 işlemlerini yürütmek için kendi Linux sürümünü geliştirerek geliştirici topluluğunun takdirini ve güvenini kazanmayı hedeflediğini belirtti.

"Kesinlikle Windows gelişiminin dışında, bir PC'ye bulut uygulamaları (mobil, Web, vb.) Yazmak berbat bir deneyim oldu ve geliştiricilerin Windows işletim sistemi dışında bir Linux dağıtımını çift önyüklemesine neden oldu. Microsoft yine de bir çözüm sunuyor, "LinuxInsider'a söyledi.

Swann, şirket içi Linux çekirdeğinin tanıtılmasının tüketiciler üzerinde çok fazla etkisi olması muhtemel olmadığını belirtti. Ancak, Microsoft hizmetleri ve Linux işletim sistemi arasında daha entegre bağlantılar için kapıyı açıyor.

“Sanırım [Microsoft] Windows'tan tüketiciler için mutluydu, ancak geliştiriciler için bir şeyler yapması gerekiyor” dedi.

Swann, kendi çekirdeğini inşa etmek için "Microsoft'un Linux'un Microsoft ekosistemi için önemini kavradığının bir göstergesi" dedi. "Ekiplerini gelecekteki Windows sürümlerinde derinlemesine entegrasyonlarda kurduğunu görebiliyordum."

Swann, Microsoft'un gerçekten zekice bir oyun olduğunu, "açık kaynak topluluğu - inşa ettiği bir üründen başka birini kaldırarak - geliştirici topluluğuna daha derinlemesine izin verecek" dedi.

Yeni Microsoft'a Hoş Geldiniz
Bir "Windows için" Linux çekirdeği oluşturma ve sürdürme yönündeki değişim CEO Satya Nadella'nın açık kaynak geliştirme konusundaki kararlılığını yansıtmaktadır. AT Kearney's Swartz, bu artık, her şeyin birlikte çalışabilirliği olmayan benzer araç ve ürünlerden oluşan özel bir çitin arkasında tutulduğu Ballmer ve Gates'in Microsoft'u değil.

"Satya, bunu daha çağdaş bir platforma dönüştürdü ve bu strateji maça içinde kaldı. Merhaba trilyon dolarlık değerleme" dedi.

Pund-IT’nin baş analisti Charles King’e göre Microsoft’un en büyük iki avantajı verimlilik ve güvenlik.

LinuxInsider, "Kendi önemli gelişme varlıklarını ve araçlarını kullanarak, şirketin müşterileri, çekirdeğin tamamen güncel kaldığından ve en son güvenlik düzeltme eklerinden ve düzeltmelerinden etkilendiğinden emin olabilir" dedi.

Devs için de Kazanın
Linux ikili dosyaları, dosyalara erişme, bellek isteme ve işlem oluşturma gibi birçok işlevi gerçekleştirmek için sistem çağrılarını kullanır. Microsoft'un Loewen, WSL1, bu sistem çağrılarının çoğunu yorumlayan ve Windows NT çekirdeği üzerinde çalışmalarını sağlayan bir çeviri katmanına dayandığını belirtti.

Zorluk, tüm sistem çağrılarını gerçekleştirmeyi içerir. Bu, bazı uygulamaların WSL1’de çalıştırılamamasına neden olduğunu söyledi. WSL 2, WSL içinde çalışan yepyeni bir uygulama grubunu sunar.

Yeni mimari Microsoft'un Linux çekirdeğindeki en son gelişmeleri WSL1'den çok daha hızlı almasını sağlıyor. Microsoft, değişiklikleri yeniden uygulamak yerine WSL2 çekirdeğini güncelleyebilir.

Loewen, "WSL2, Linux uygulamalarını çalıştırmak için çok daha güçlü bir platform olacak ve Windows'ta bir Linux ortamıyla daha fazlasını yapmanıza olanak sağlayacak" dedi.

Tamamen Açık Kaynak Aracı
Microsoft’un kendi Linux çekirdeğinin gelişimi, Microsoft’un Linux Sistemler Grubu’nun program yöneticisi Jack Hammons’a göre, Linux Sistemler Grubu’nun ve Microsoft’un diğer birçok ekibinin yıllar süren çabasının sonucudur.

WSL2 için sağlanan çekirdek tamamen açık kaynak olacak ve Microsoft GitHub'da bir WSL çekirdeği oluşturmak için talimatlar sağlayacak. Şirket, değişikliklerin ön planda tutulmasına yardımcı olmak için katkıda bulunmak isteyen geliştiricilerle birlikte çalışacaktır.

Microsoft geliştiricileri, şirketin CI / CD sistemlerini kullanarak WSL2'yi geliştirdi. Şirket, kullanıcıya şeffaf bir işlemle Windows Update aracılığıyla yazılımı hizmet edecek ve Hammons eklemiştir. Çekirdek, Linux'un son istikrarlı dalındaki en yeni özellikler ve düzeltmeler ile güncel kalacaktır.

"Kaynaklarımızın kanıtını sağlamak için yerel olarak depoları yansıtır ve Linux'un güvenlik posta listelerini sürekli izleriz ve Microsoft'un Linux çekirdeğinin en yeni düzeltmelere ve azaltmalara sahip olmasını sağlamak için çeşitli CVE veritabanı şirketleriyle ortak oluruz."

İç Akış Emri
Microsoft, tüm çekirdek değişikliklerinin yukarı akışını garantileyecektir - Linux'un önemli bir felsefesi, Hammons. Akış aşağı yamaları korumak karmaşıklık ekler ve açık kaynak topluluğunda standart bir uygulama değildir.

Microsoft’un Linux’tan yararlanmanın amacı iyi bir vatandaş olmak ve topluma geri dönüşe katkıda bulunmaktır. Uzun Süreli Destek şubelerinin istikrarını korumak için, yeni özellikler için olduğu gibi bazı yamalar, mevcut LTS sürümüne geri yerleştirilmek yerine yalnızca çekirdeğin gelecekteki sürümlerinde yer alabilir.

WSL çekirdek kaynağı kullanıma sunulduğunda, uzun vadeli kararlı kaynağa ek olarak bir dizi eke bağlantılardan oluşacaktır. Hammons, Microsoft, zaman içinde bu listenin yamalar akışa çıktıkça daralacağını ve yeni WSL özelliklerini desteklemek için yeni yerel yamalar eklendikçe büyüyeceğini umuyor.

Daha İyi Bir Pencere Kutusu Oluşturmak
Microsoft ayrıca, Komut Satırı, PowerShell ve WSL gibi komut satırı araçlarının ve mermilerinin kullanıcıları için yeni bir terminal uygulaması olan Windows Terminal'in yaklaşmakta olan Kış sürümünü duyurdu.

Windows Terminal 1.0 provides many settings and configuration options that offer better control over the Terminal's appearance as well as each of the shells/profiles that open as new tabs, according to Kayla Cinnamon, Microsoft's program manager for Windows Console, Command-Line and WSL.Settings are stored in a structured text file, making it easy to configure to create a custom-styled Terminal that is personalized to a user's unique taste, she explained.Rather than continuing to tweak the existing Windows Console, Microsoft decided it needed to take a new, fresh approach. Windows Terminal installs and runs alongside the existing in-box Windows Console application, Cinnamon noted.How It Works

When a Windows 10 user runs Cmd/PowerShell/etc. directly, the process starts attached to a traditional Console instance. The new terminal's configuration mechanism lets Windows users create multiple profiles for each desired shell/app/tool, whether in PowerShell, Command Prompt, Ubuntu, or even SSH connections to Azure or IoT devices.These profiles can have their own combinations of font styles and sizes, color themes and background blur/transparency levels. Users also have the option of selecting the new monospaced font to enhance the modern look and feel of the Terminal. This font includes programming ligatures and will be open sourced and have its own repository.Key features include multiple tabs and beautiful text. Multiple tabs support is the most frequently requested feature for the Terminal, according to Cinnamon. Beautiful text is produced with a GPU-accelerated DirectWrite/DirectX-based text rendering engine.It displays text characters, glyphs and symbols present within fonts, including CJK ideograms, emojis, powerline symbols, icons and programming ligatures. This engine also renders text much faster than the previous Console's GDI engine.Backward-compatibility remains intact while providing the option of experiencing Windows Terminal when desired.Timeline Revealed

Microsoft will deliver Windows Terminal via the Microsoft Store in Windows 10 and will update it regularly. This will ensure that users are always up to date and able to enjoy the newest features and latest improvements with minimum effort, said Cinnamon.Microsoft plans to launch the new terminal this coming winter. After Microsoft ships Windows Terminal 1.0, developers will start work on many of the features already on a backlogged list.The Windows Terminal and Windows Console are now available as open source on GitHub.This summer, Windows Terminal previews will be released to the Microsoft Store for early adopters to use and provide feedback.What Might Come Next?

The possibility that Microsoft will use its in-house Linux kernel for other purposes, such as developing its own Linux distro, is a bit of a stretch.Pund-IT Kralı, bu durumun, Microsoft'un bu denemeden kaynaklanan büyük talep veya ayrı ticari fırsatları keşfedip keşfetmemesine bağlı olduğunu belirtti.“Şimdilik, şirketin ağırlıklı olarak Windows ve Linux'u giderek daha uyumlu ve tamamlayıcı hale getirmeye odaklanmasını bekliyorum” dedi.AT Kearney's Swartz'ı öneren maaşa karşı çaba önemli olurdu. Microsoft bugün sıfırdan başlayan yepyeni bir şirket olsaydı, muhtemelen her şeyi Linux'ta kurardı.“Ancak şimdi sahip oldukları her şeyi bir Linux yerli mimariye taşımak pahalı ve acı verici olurdu - ve çok az kazanç için. Bu çözümle, Linux severler Linux'larını alır ve çekirdek Windows mimarisi bozulmadan kalır” dedi.Apple, Mac OS’i 2000’de yeniden icat ettiğinde, BSD’nin Unix OS’sinin üstüne inşa edilmişti - bu da DOS’a göre Linux’a benziyordu.Belki bir Kapı Açıcı?

Microsoft tarafından oluşturulan bir Linux çekirdeği, Microsoft hizmetleri ile Linux işletim sistemi arasında daha bütünleşik bağlantılar için kapıyı açabilir.Kalbinde, bu çaba Microsoft'un temel ticari müşterilerinden hiç birinin, homojen bir Windows dünyasında yaşamayı tercih ettiğini ve hatta King'i gözlemlediğini anladığını gösteriyor.“Bunun yerine, iş gereksinimlerine en uygun heterojen teknolojileri ve sistemleri kullanmayı ve vakalarını kullanmayı tercih ediyorlar. Microsoft, Satya Nadella'nın öncülüğünde, bu noktayı tanımak için yeterince olgunlaştı ve müşterilerin hayatını kolaylaştırmak için elinden geleni yapıyor, dedi.Daha stratejik bir soru, Swartz, bunun Microsoft platformunda ne gibi yeni yetenekler yarattığını söyledi?Microsoft'un bulut ekosistemi Azure, Linux için zaten muazzam bir desteğe sahip. Windows daha önce Linux için çok iyi bir sanal makine desteğine sahip olduğunu belirtti.


Swartz, "Değişim, Linux işlemlerinin Windows çekirdeğinde yerel olarak çalışacağı anlamına geliyor; bu, VM'de olduğundan çok daha hızlı bir Linux deneyimi elde ettiğiniz anlamına geliyor." Dedi. “Sanırım şimdi tüm 'endüstriyel Linux mühendislerini' Azure masasına getiriyor.”
#2
Article from https://devblogs.microsoft.com/commandli...ing-wsl-2/

Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
Latest Microsoft Update Patches New Windows 0-Day Under Active Attack BMT 3 195 December 18, 2019 at 12:01 AM
Last Post: kermer
Area 51 Mania: Naruto runner becomes viral sensation chungus420 3 386 September 24, 2019 at 08:03 AM
Last Post: spaces
Komodo Crypto “Hacked its Clients” Dannydomdun 0 380 June 06, 2019 at 02:35 PM
Last Post: Dannydomdun

 Users browsing this thread: 1 Guest(s)